Saç Sırları02 Temmuz 2012

Merhaba, bu hafta sizlere saçlar hakkında küçük tüyolar vermek istiyorum. Eğer saçlarınızın daha bakımlı, daha güzel ve daha parlak olmasını istiyorsanız, vereceğim tüyoları ciddiye almanızda fayda var.

Banyo yaparken, saçlarınızı yıkadıktan ve duruladıktan sonra, son olarak, bir de içme suyu ile durulayın. Klordan arınan saçlarınız bu sayede daha parlak görünecektir.

Duşta mutlaka bir tarak bulundurun. Saçınıza sürdüğünüz kremi veya saç maskesini bu tarak yardımı ile bütün saçınıza yedirin. Bu sayede, ürünü, tüm saçınıza eşit miktarda uygulamış olursunuz.

Kaliteli bir tarak veya saç fırçası kullanın. Keskin metal uçlu ya da plastik uçlu tarak/fırça saçlarınızın kırılmasına sebep olur.

Saçlarınızın sürekli elektriklenmesinden şikayetçi iseniz, bunun nedeni yanlış yıkama ve tarama olabilir. Saçlarınızı çitileyerek yıkıyorsanız bu, elektriklenmeye neden olacaktır. Aynı zamanda metal saç fırçası kullanmak, saçlarınızı kuru kuru fırçalamakta saçınızı elektriklendirecektir. Kullandığınız saç fırçası mutlaka kıldan veya ahşaptan olmalıdır.

Saçınızı tararken, fırçanıza bir miktar krem sürebilirsiniz. Krem saçın elektriklenip kabarmasını önleyecek ve saçlarınıza daha parlak bir görüntü kazandıracaktır.

Saçlara mevsimine göre bakım uygulamak gerekir. Saç, gün boyunca kireçten, sigara dumanından, mazottan ve hava kirliliğinden dolayı kir toplar. Yazın, denizden ve güneşten etkilenen saçlar güçsüzleşir ve kırılır. Mutlaka güneş öncesi ve sonrası koyucu ürünler kullanmalısınız.

Güçsüz saçlar, canlılıklarını kaybederler Saçlarınıza eski parlaklığını kazandırmak için kirlenmiş olan saçlarınızı, saç tipinize uygun şampuanlar ile iyice yıkamalısınız. Eğer saç tipinizin ne olduğunu bilmiyorsanız, kuaförünüze danışmanızda fayda var.

Saçlarınızın devamlı olarak canlı ve parlak görünmesini istiyorsanız, saç maskelerini tercih edebilirsiniz.

Nasıl kaşmir kazağınızı sıcak suyla yıkayamıyorsunuz, saçlarınızı da sıcak sudan uzak tutun ve ılık su ile durulayın. Saçlarımız hassasiyetten dolayı sıcağı sevmezler. Eğer başarabiliyorsanız saçlarınızı soğuk su ile yıkamanız mükemmel sonuçlar yaratacaktır.

Saç serumları kırılan saç uçlarını düzleştirmede son derece işe yararlar. Parmaklarınızın ucuyla alacağınız bir miktar saç serumunu, yıpranmış saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra dikkatle tarayın ve fön makinasını en düşük seviyeye getirip, önden arkaya doğru kurutmaya başlayın. Saçlarınızı çok karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin ve sonrasında fön makinanızı yüksek ısıya getirerek saçlarınızı şekillendirin. Fön makinanızı saçlarınızdan mutlaka en az 15 cm. uzaklıkta tutun.

Eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız, onları az bir miktarla sadece 1 kez şampuanlayın.

Saç türleri arasında en yaygın olanı dalgalı saçlardır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı dalgalı saça sahip. Eğer sizde dalgalı saçlara sahipseniz, dalgalı saçların genellikle kuru olmasından dolayı nemlendirici içeren şampuanları ve kremleri tercih edin.

Yüzyıllardan bu yana, kadınların kendilerini yenilemek, değiştirmek için başvurdukları ilk şey saçları olmuştur. Saçların güzel görünmesi kadar, canlı, parlak ve sağlıklı olması da önemlidir. Bunun içinse saçlarınıza düzenli olarak bakım yapmanız gerekmektedir. Çünkü sağlık saçlar üzerinde değişim yapmak da daha kolaydır. Eğer sağlıklı saçlara sahipseniz, üzerlerinde uygulayacağınız boya ve kesim daha kusursuz olacaktır.

Umarım verdiğim bu küçük tüyolar işinize yarar.
Hepinize sağlıklı saçlar dilerim.

Yazarın eski yazıları için; http://imfashion.com.tr/author/cemilirez/